Badfellas. Goodfellas

Kiedy oglądam film, żeby nie odlatywać zbyt daleko myślami często szydełkuję, robię na drutach albo koloruję. Jak dotąd udawało mi się nie tracić zbyt wiele z fabuły, rozumiałam wątki, wiedziałam kto jest kto. Ale kiedy przyszło do Goodfellas zgubiłam się. Nie wiedziałam, cy to wina filmu, czy robótki. Film obejrzałam ponownie następnego dnia, tym razem skupiając na nim pełną uwagę i nadal nie jestem pewna co myśleć.

Film jest adaptacją książki Wiseguys, która z kolei jest bazowana na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada gangsterach współpracujących z mafią w Nowym Jorku. Głównym bohaterem jest Henry. Poznajemy go jako młodego chłopaka, którego marzeniem jest zostać gangsterem. Imponuje mu respekt z jakim są traktowani, pieniądze które posiadają, jest zafascynowany ich stylem życia.

MV5BODQ0NjM4NzY4OF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzMwMjMwNA@@._V1_SY1000_CR0,0,1486,1000_AL_

Chłopak dostaje pracę jako parkingowy oraz pomocnik w pizzerii którymi zarządza tutejszy boss Paulie. Szybko udaje mu się zyskać przyjaźń i koneksje wśród gangsterów. Największą więź nawiązuje z cholerycznym Tommym i wyrachowanym Jimmym. Razem dokonują niesamowitych przestępstw, głównie kradzieży gotówki i towarów z pobliskiego lotniska, w tym jeden z największych napadów na lotnisko JFK.

Niestety, mimo iż akcje te są bardzo ważne w życiu bohatera, my nie widzimy ich. Jak Henry o powodzeniu napadu na JFK z radia, podczas gdy bohater bierze prysznic. Oczywiście uczestniczymy w niektórych z akcji bohaterów, jednak z niektórymi wyjątkami są to niewielkie scenki, które poza przypomnieniem, że jest to film gangsterski nie mają większego wpływu na fabułę, lub bohaterów. Jest to spowodowane faktem, że historia jest nam opowiadana przez Henry’ego, w całości z jego perspektywy. Jest to opowieść człowieka, który sam składa fakty, opowiada z pamięci, jak wielu z nas gdy opowiada historię. Jak najbardziej jest to realistyczne i ma sens w obrębie fabuły, ale jako widz chciałabym widzieć coś więcej. Wolałabym być z Jimmym na lotnisku, niż z Henrym w łazience.

GoodfellasScreengrab.2e16d0ba.fill-735x490

W opowieści Henry’ego często przewija się jego rodzina, jego żona Karen dopowiada swoją wersję zdarzeń. W pewnym momencie okazuje się że mężczyzna ma kochankę, jednak nie dowiadujemy się dlaczego, kiedy ja poznał, zostaje tylko powiedziane, że sobota jest dla żon, ale piątkowe wieczory dla dziewczyn. Nie dostajemy żadnego wprowadzenia do wątku romansu. Podobnie jest z narkotykami, które zawładnęły życiem bohatera i stanowiły jego źródło utrzymania. Wątek pojawia się dopiero kiedy jest to wygodne, pierwsza scena z jakimikolwiek narkotykami pojawia się tuż przed rozkręceniem biznesu przez Henry’ego w więzieniu. Podobnie uzależnienie Karen pojawia się w jednej scenie prawie przy końcu, nie dowiadujemy się jakie były tego początki.

goodfellas1

Film składa się z takich scen, które niby mają wprowadzić nas w kolejną z przygód bohatera, które ie mają zakotwiczenia w jego poprzednich akcjach, nie mają jakiegoś sensownego wprowadzenia. Nie uczą one nic bohatera, w którym nie zachodzi żadna zmiana. Nie zastanawia się nad swoimi akcjami, nie wyciąga wniosków z poprzednich wpadek i osiągnięć. Podobnie pozostali bohaterowie. Henry cały czas jest zachwyconym swoim życiem gangsterem, który czasem używa przemocy domowej, mimo posiadania kochanki kocha żonę i uważa że pieniędzmi da się wszystko załatwić. Tommy jest cholerycznym przestępcą, kochającym matkę, który nie widzi niczego złego w zabijaniu i traktuje to jak rozrywkę. Jimmy jest gangsterem, któremu pieniądze otwierają wszystkie drzwi, wie że wszędzie czają się wrogowie i może ufać tylko samemu sobie. Takich ich poznajemy i takich ich opuszczamy.

Nie znaczy to, że film ogląda się źle. Fabuła obejmuje duży czas, dużo dzieje się poza ekranem, ale to co widzimy nie jest nudne. Film jest pięknie nakręcony, dzięki czemu nawet scena przejścia przez zaplecze restauracji jest ciekawa. Jest dobre tempo a narracja w jakimś stopniu wyjaśnia co się dzieje. Ciekawie potraktowano muzykę. Soundtrack złożony jest z piosenek które mogliby słyszeć bohaterowie. Umiejscawia to akcję w czasie ciągle nawiązując do fabuły.

Goodfellas to scenariusz na podstawie książki oraz prawdziwych wydarzeń i przez to fabuła wygląda jak wygląda, jednak aktorstwo, kwestie techniczne i wizualne nadrabiają te braki, co tworzy film niedorobiony, ale jednak dobry.

 

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s