Sen w śnie wchodzi w sen. Incepcja

Motyw snu jest szeroko wykorzystywanym motywem. Nie jedno dzieło sięgało po sny jako sceny na której rozgrywa się akcja. Sen pozwala na załamanie rzeczywistości, wprowadzenie niemożliwego. Sny nie tylko odzwierciedlają stan naszego ducha, ale przez niektórych są uważane za sposób przepowiedzenia przyszłości. Czasem sny są kreatywne, podają nam ideę, która przemienia się w niesamowite niekiedy rzeczy. Z tym motywem zagrał Christopher Nolan w filmie Incepcja.

images

Głównym bohaterem jest Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) złodziej sekretów. Do wykonywania swojej pracy wykorzystuje wnikanie w sny swoich celów. Podczas jedne z akcji Dom traci żonę, Mal i zostaje posądzony o jej morderstwo. Z tego powodu musi ukrywać się i nie może spotkać swoich ukochanych dzieci. Jego nowy pracodawca zleca mu zagnieżdżenie (incepcji) w umyśle swojego biznesowego przeciwnika idei o rozwiązaniu firmy. W zamian obiecuje mu wyczyszczenie akt i umożliwienie powrotu do domu. Aby tego dokonać Cobb postanawia wejść w co głębsze poziomy snu. Zbiera więc ekipę, z którą przygotowuje rozbudowany plan incepcji. Cały czas jest nawiedzany we śnie przez Mal, która chce aby do niej dołączył.

Fabuła opiera się na pomyśle znanym między innymi z serii Ocean’s i umieszcza film w gatunku heist movie, filmu z napadem. Tutaj jednak, zamiast włamywać się do chronionego obiektu w celu kradzieży, ekipa włamuje się do snu miliardera aby włożyć mu ideę. Pozwala to na zabawę z grawitacją, możliwość szybkiego wyśnienia większej broni, czy podszycia się jednej postaci w inną. Daje to nieograniczone możliwości, jednak bohaterowie nie wykorzystują tego zbyt często. Częściowo jest to umotywowane fabularnie – zbyt wiele zmian przyciąga uwagę i może sprawić, że podświadomość będzie się bronić. Z drugiej strony sprawia to, że sny pokazane w filmie są bardzo logiczne, mają spójną fabułę, nie są aż tak absurdalne, jak wydawałoby się, że sny powinny być. W jednej ze scen Dom nawet zwraca uwagę na niespójności snu, jednak tylko aby zwabić Fishera, bohatera Cilliana Murphy’ego, w głębsze regiony snu. Nie jest to jednak dalej eksplorowane. A przecież bohaterowie mogliby być ścigani przez Godzillę i w obrębie snu miałoby to sens. Sam pomysł wnikania w sny nie jest nowy i film pewnie nie zebrałby tak dobrych recenzji, gdyby nie zasianie ziarnka niepewności co do tego co jest prawdą, a co snem. Nie możemy ustalić, czy Dom ostatecznie uciekł ze snu, czy wolał wyśnić sobie lepsze zakończenie.

maxresdefault

Tworząc sny Nolan postawił głównie na praktyczne efekty specjalne wspomagane efektami komputerowymi. Wymagało to wiele wysiłku, wygląd filmu i realizm scen z pełnością pokazują, że warto. Muzycznie film również nie zawodzi. Hans Zimmer stworzył bardzo klimatyczną ścieżkę dźwiękową, ugruntowując „dramatyczne instrumenty dęte” jako dźwięk nowoczesnego filmu akcji. W filmie wykorzystano również piosenkę Edith Piaf, Non, je ne regrette rien. Nie tylko jest ona wbudowana w fabułę, również wyznacza długość filmu. Piosenka trwa 2 minuty i 23 sekundy, film 2 godziny i 23 minuty, co może być poszlaką do rozszyfrowania zagadki zakończenia, może nie.

pobrane (1)

Aktorstwo również nie daje powodów do zmartwień. DiCaprio, Hardy i Gordon-Levitt zawsze są dobrym wyborem. Tom i Joseph maja taką chemię, że równie dobrze mogliby grać stare małżeństwo, Ellen Page jako młoda architekt nie zawodzi.

Incepcja ma opinię jednego z najbardziej skomplikowanych filmów, jednak nie polega to na niemożliwości zrozumienia fabuły, a bardziej na otwartym zakończeniu, które zwodzi widzów, i zmusza do zastanowienia się czy to wszystko wydarzyło się naprawdę, czy było tylko snem bohatera.

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s