Głupi, wytrwały i uprzejmy. Forrest Gump

Nieważne jak dziwnie o brzmi film o głupku który zdobywa fortunę i dziewczynę jest jednym z najlepszych filmów jakie Hollywood wyprodukowało. Forrest Gump – ucieleśnienie przysłowia „głupi ma szczęście” pokazuje, że życie jest jak pudełko czekoladek, a sukces może spotkać każdego.

3db55afd-a9ff-4dde-ab22-c5e7fb892470Młody życie Forresta nie było usłane różami. Prawie nie przyjęto go do szkoły, prawie nikt nie lubił go w szkole i prawie nie umiał chodzić. Takie nagromadzenie nieszczęść od razu zbliża nas do niego Któż z nas nie miał gorszego dnia, tygodnia czy miesiąca. Do pewnego stopnia możemy utożsamiać się bohaterem. Czasem należy spróbować przestać się martwić i znaleźć odrobinę tego idiotycznego optymizmu który wypełniał życie Gumpa. Jednak Forrest nie osiągnąłby tak wiele bez wsparcia matki, która nie cofnie się przed niczym, żeby zapewnić godne życie synowi. Była to niesamowicie mądra kobieta, która wiedziała że jej syn jest inny, jednak nie dała mu tego poznać. Byłą świadoma tego że musi być silna nie tylko dla siebie lecz również dla syna, który nie pojmował do końca okrucieństwa tego świata. On widział tylko jego piękno i dobroć. Oczywiście znał też smutek, żal czy zawód, ale nie przysłaniały one dobrych rzeczy.

Forrest Gump bardziej niż do swojej fortuny, odznaczeń czy ociągnięć przywiązywał się do ludzi. Pieniądze nie były dla niego ważne. Wolał, spłacić dług wdzięczności rodzicom Bubby, oddać medal Jenny, a gdy miał zapewnione życie w dostatku wciąż pracował, nawet za darmo, aby tylko coś robić i być przydatnym. Nie zastanawiał się nad wartością kogokolwiek, po prostu pomagał.

mv5bmtu5mji1mjuyov5bml5banbnxkftztgwnzc1ntu0nze-_v1_cr060640360_al_ux477_cr00477268_al_

To właśnie takie podejście zapewniło wielu wspaniałych przyjaciół, pozwoliło mu poznać świat. Mimo iż mówi się, że nadmierna ufność i grzeczność nie zaprowadzą z daleko, Forrest zadaje temu kłam. Jego grzeczność, uprzejmość i zdolność dostosowania się do obowiązujących reguł jest wynagrodzona wielokrotnie w ciągu jego życia.

Jednak gdy chodziło o Jenny Forrest całkowicie tracił głowę. Jak to Forrest nie widział w niej żadnej złej strony, zawsze chciał jej pomóc, nawet gdy ona tego nie chciała. Nie była ona całkowicie z nim szczera, Gump służył jej jako ramię na którym można się wypłakać i za bezpieczną przystań do której można przypłynąć w czasie burzy, i uciec, gdy tylko się rozpogodzi. Mimo iż Forrest wierzy jej na słowo, to my nie możemy być pewni, że Forrest jr. jest w rzeczywistości synem Gumpa. Jednak on kocha ją bezgranicznie i nie zastanawia się nad niczym. Jedyne co go obchodzi, to czy nie przekazał młodemu swojej głupoty. Ulga, gdy Jenny mówi mu że tak nie jest jest niesamowita. Mimo iż jego życie było wspaniałe pewnie nie raz zastanawiał się co by było, gdyby był mądrzejszy.

forrest-gump-image-3

Historia dzieje się w Ameryce i jest ściśle powiązana z wydarzeniami lat 60, 70 i 80.Pewnie wiele Amerykanów pamięta tamte wydarzenia, lub zna z opowieści rodziców. Forrest jest ucieleśnieniem Amerykańskiego Snu, jednak historia mężczyzny z pewnością mogłaby rozgrywać się w innym kraju, czy okresie i nie straciłaby zbyt wiele, gdyż znane osoby, czy wydarzenia są jedynie pretekstem by opowiedzieć historię miłosną.

Z pewnością film wiele by stracił, gdyby Forresta zagrałby ktokolwiek inny niż Tom Hanks. Aktorowi genialnie udaje się uchwycić wszystkie strony Gumpa i wydobyć wielką mądrość ukazującą się w bohaterze. Zaowocowało to zresztą wieloma nagrodami i nominacjami, w tym Oscarem dla najlepszego aktora.

Forrest Gump z pewnością jest ciekawym filmem, opierającym się na dziwacznym pomyśle. Jest jednak bardzo dobrze zrealizowany, jest łatwy w odbiorze i łatwo przywiązać się do głównego bohatera. Bo to jest film właśnie o nim. O Głupku, który zdobywa fortunę i miłość swojego życia będąc miłym, uprzejmym i wytrwałym.

 

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s