Dlaczego kocham Star Wars – 5 powodów

Gwiezdne Wojny to jedna z tych serii które są znane prawie uniwersalnie. Nawet osoby nie będące fanami wiedzą kim jest Darth Vader, R2D2 czy kim są Jedi. Fani z kolei mają mnóstwo materiału by tworzyć teorie, poznawać bohaterów, którzy niekoniecznie pełnili główną rolę w filmach, lecz są wykreowani w książkach, komiksach czy serialach.

Osobiście Gwiezdne Wojny w całości obejrzałam dopiero w gimnazjum, jednak przygody dawno, dawno temu w odległej galaktyce oczarowały mnie bez reszty. I dziś przedstawię 5 powodów dla których kocham Star Wars

starwars1

  1. Muzyka

John William stworzył jeden z najbardziej ikonicznych filmowych tematów muzycznych, jak i całą ścieżkę dźwiękową. Ośmielę się stwierdzić że ścieżka muzyczna jest najlepszą rzeczą w prequelach. Utwory podkreślają skalę wydarzeń, a to, że są wykonywane przez orkiestrę, nie syntezatory podkreśla baśniowość świata.

  1. Droidy

Uwielbiam relację Droidów. C3PO jest wiecznie martwiącym się i ciągle narzekającym droidem, który świetnie uzupełniany jest przez porozumiewającego się piskami, dzielnego R2D2. Ich relacja opiera się trochę na modelu love/hate, jednak wspaniale działa. Same charaktery droidów są wspaniale napisane, stają się one więcej niż robotami, są pełnoprawnymi bohaterami.

r2

  1. Bohaterowie

Skoro o bohaterach mowa, to nie tylko droidy. Reszta postaci też daje radę. Han Solo to chyba jeden z najlepszych szmuglerów w galaktyce, zadziorny, przekonany o własnej wspaniałości, jednak potrafiący poświęcić się dla przyjaciół. Nietrudno go przy tym polubić. Księżniczka Leia to przykład silnej, niezależnej postaci kobiecej. Potrafi zadbać o siebie, znaleźć wyjście z ciężkiej sytuacji, stanowi dobrego przeciwnika w kłótniach z Hanem. Gdy sytuacja jest zbyt ciężka nie boi się poprosić o pomoc. Luke przechodzi przemianę z marudzącego nastolatka w poważnego mistrza Jedi. Jednak chyba moją ulubioną postacią jest Obi-Wan Kenobi. Mimo iż postać Aleca Guinessa ginie dość szybko, jednak jego duch wciąż pojawia się, aby doradzić młodemu Lukowi, jest mentorem jakiego chcielibyśmy mieć. Poza tym Ewan McGregor świetnie pokazuje jego młodość i rozwój w prequelach.

  1. Baśniowość

Można pomyśleć, że Gwiezdne Wojny to historia science-fiction. Przecież podróżujemy wśród gwiazd, bohaterowie posługują się zaawansowaną technologią, wszędzie widać roboty, powstają klony. Jednak Star Wars to również baśń. Gdzie spotkamy księżniczki, rycerzy, magiczne moce? W baśniach właśnie. Przecież sam wstęp już zapowiada “Dawno dawno temu, w odległej galaktyce”; czym różni się to od “Za górami, za lasami”? Zdecydowanie wolę baśń w galaktyce, niż w śródziemiu.

A_long_time_ago

5.Świat

Uniwersum Gwiezdnych Wojen jest ogromne. Wszakże przygoda dzieje się w całej galaktyce. Każda z planet na której znajdują się bohaterowie jest inna i unikalna. Od pustynnego Tatooine, przez śnieżne Hoth do całkowicie zurbanizowanego Coruscant, każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak planety różnią się nie tylko klimatem. Najróżniejsze gatunki zasiedlają świat. Jest to niesamowicie ważne w budowie świata który żyje i nie jest jedynie miejscem akcji ale jednym z kolejnych bohaterów (zwłaszcza w Expanded Universe Legends)
Gwiezdne Wojny z pewnością zajmują bardzo ważne serce w moim serduszku. Już odliczam dni do kolejnej części, cieszę się, z gadżetów dostępnych w sklepach, i mimo że znam filmy na pamięć z chęcią oglądam je ciągle na nowo.

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

A o Gwiezdnych Wojnach pisałam już wcześniej:

W obronie nowej trylogii oraz Powrót daleko, dawno. Spojlerowo o Przebudzeniu Mocy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s