Dobrze, Źle, czy Brzydko?

Czasem wydaje się, że western jest trochę niedocenianym gatunkiem. Przecież to lekkie filmy przygodowe dziejące się na Dzikim Zachodzie, gdzie wszyscy albo strzelają do siebie, albo biją się w saloonach, wystarczy pokazać trochę (metaforycznej) krwi żeby ludzie polubili film. Przecież to nie sztuka nakręcić western. A to nie prawda. Tak, są to filmy przygodowe, tak ludzie do siebie strzelają, ale nie zmienia to faktu, że w westernie mieści się więcej. Można wykorzystać dziki zachód jako tło romansu, opowieści o nierównościach społecznych albo lekkiej komedii.

W Dobrym, Złym i Brzydkim Sergio Leone obok historii poszukiwania skarbu mówi nam o wojnie. Konkretnie o Wojnie Secesyjnej, jednak mogłaby być to każda wojna. Nie są ważne jej przyczyny, ale to jak walka oddziałuje na ludzi, jak zmienia ludzi. Nie jest to centralnym motywem, raczej przebija się gdzieś w tle, jednak jest ciągle obecne.

good-bad-ugly-waiting-to-shoot

Głównym motywem filmu jest poszukiwanie skarbu przez bohaterów. Tuco (Eli Wallach) jest bandytą poszukiwanym w wielu stanach, Blondie (Clint Eastwood) to łowca przestępców, który łapie i pomaga Tuco w ucieczce by dzielić się nagrodą. Angel Eyes (Lee Van Cleef) to płatny zabójca, który zawsze kończy robotę za którą mu zapłacono. Gdy zdradzony Tuco przez Blondiego mści się na wspólniku trafia na wóz konfederacji. Prawie wszyscy żołnierze zostali zabici. Jeden z nich resztkami sił wyjawia że ukrył skarb. Tuco wie że jest to na cmentarzu, Blondie, wie pod jakim nazwiskiem. Żeby móc podróżować i zyskać pomoc bandyta przybiera nazwisko żołnierza.

Zbiegiem okoliczności (które zdarzają się tu zaskakująco często) stary znajomy Angel Eyes również trafia na ślad skarbu. Wyrusza aby znaleźć człowieka który go skrył, tego samego który zmarł w wozie którym jedzie Tuco.

Akcja rozwija się powoli. Pierwsze słowa padają dopiero w 10 minucie, właściwa akcja zawiązuje się dużo późnej. Jednak, mimo iż początek zdaje się nudnawy i niejasny, to końcówka trzyma w napięciu. Wydaje się jakby cała historia budowała napięcie do dobrze znanej sceny trójstronnego pojedynku. I wypada to znakomicie. Dzięki powolnemu początkowi jest czas na poznanie bohaterów, zrozumienie zależności między nimi i jak ważny jest to moment.

zly

A bohaterowie są świetnie napisani i zagrani. Clint Eastwood jako szorstki łowca nagród wypada znakomicie. Jest to postać której z pewnością można kibicować, wydaje się, że to właśnie on powinien odnaleźć złoto. Jednak nie jest tak dobry jak nam się to wmawia. Nie sprawia mu kłopotu łamanie prawa, porzucanie wspólnika na pustyni, ani torturowanie go psychicznie. Jednak nie jest tak zły jak Angel Eyes. To on jest Złym i to nie tylko z nazwy. Przemoc sprawia mu przyjemność, nie waha się zabić nikogo, kto stoi na drodze do bogactwa. Najbardziej barwną postacią jest Tuco. Jego brzydota nie polega na wyglądzie. Jest on książkowym przykładem zdrajcy, osoby o dwóch twarzach. Przejście od najlepszego przyjaciela, który zrobi dal ciebie wszystko, do śmiertelnego wroga jest dla niego tak łatwej jak odwrócenie głowy. W jednej chwili kibicuje się mu, aby w następnej poczuć całkowite odrzucenie jego postacią. Jest niewątpliwie elementem komediowym, ale w scenach dramatycznych również wypada znakomicie.

Jednak film byłby niczym bez niesamowitej muzyki Ennio Morricone. Słynny motyw jest już prawie tożsamy z prerią, przygodą i dzikim zachodem. Jest to muzyka która niesamowicie podkreśla co dzieje się na ekranie, wprowadza wspaniały klimat, a w ważnych momentach sprawia, że scena, która z każdą inna muzyką byłaby dobra, staje się najbardziej rozpoznawalną sceną gatunku.

Film z pewnością zalicza się do klasyki, nie tylko gatunku, lecz kinematografii. Jest wspaniale nakręcony, z wielką dbałością o detale. Bohaterowie są dobrze napisani, aktorsko wszystko gra. Jedynie mogę przyczepić się do tempa, jednak dzięki niemu film jest zrozumiały i pozwala wybrzmieć najważniejszym scenom. Zdecydowanie jest dobrze.

 

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s