Druhu drużynowy, jesteśmy w polskim filmie!

Dziś Dzień Myśli Braterskiej, ogólnoświatowe święto wszystkich skautów i harcerzy. Ustanowione zostało na pamiątkę urodzin ojca skautingu, Roberta Baden-Powella i ma na celu uczczenie więzi jaka łączy wszystkich skautów. A jak świętować, jak nie oglądając filmy? Może być problem, jeżeli chce obejrzeć się film o harcerzach w Polsce, bo o ile Hollywood dość często pokazuje skautów, tak polskie kino niekoniecznie. Zwłaszcza współczesne.

ptakiptakom
Ptaki, Ptakom

Rozkwit polskiego kina harcerskiego przypada na przełom lat 70 i 80 XX wieku i dotyka głównie działań harcerzy podczas II Wojny Światowej. W tamtym okresie powstały takie filmy jak poświęcony obronie Wieży Spadochronowej w Katowicach Ptaki, Ptakom czy opowiadająca o odbiciu Rudego Akcja pod Arsenałem. Harcerze jawią się jako niezłomni żołnierze gotowi oddać życie za wolność ojczyzny. Tematyka wojenna przemawia do harcerzy, ponieważ działania wojenne silnie wpłynęły na kształt harcerstwa, jak i do ogółu społeczeństwa, trącając patriotyczne nuty. Jednocześnie nie trzeba wymyślać skomplikowanej fabuły, ani tworzyć bohaterów, wystarczy sięgnąć do jednego z wielu wspomnień lub do książek. Przywołane Ptaki, Ptakom jest adaptacją książki Wilhelma Szewczyka, a Akcja pod Arsenałem Kamieni na Szaniec Aleksandra Kamińskiego. Do powieści druha Kamyka sięgnął również Robert Gliński tworząc swoją interpretację historii, jednakże ta wersja spotkała się z w pełni uzasadnioną krytyką, nie mając zbyt wiele do czynienia z pierwowzorem.

kamienie
Kamienie na Szaniec…

Jednak nie tylko wojną harcerze żyją. Już w 1960 roku biwakowali niedaleko dworku którego tajemnice rozwiązywał Adam Cisowski w Szatanie z Siódmej Klasy. Są to harcerze radośni, skłonni do pomocy oraz poszukujący przygód. Podobnych można znaleźć w Czarnych Stopach, adaptacji powieści Seweryny Szmaglewskiej. Opowiada ona historię najmłodszego zastępu obozu w Górach Świętokrzyskich. Fabuła nie jest skomplikowana, ale idealnie oddaje obozowy klimat, Co więcej, zdjęcia były realizowane w czasie obozu łódzkiego hufca. Harcerze pomagali również Panu Samochodzikowi w serialu Pan Samochodzik i Templariusze, oraz przeżywali Lato Leśnych Ludzi.

pan-samochodzik
Pan Samochodzik i Templariusze

Chyba najciekawszym filmem harcerskim są wyprodukowane w 1981 Dreszcze, w których obóz nie jest miejscem wesołej zabawy, a indoktrynacji komunistycznej i odkrywania własnej seksualności. Bardziej niż film przygodowy jest to obraz walki dobra i zła, ideałów i własnych przekonań.

Mimo iż harcerstwo działa dość prężnie to brakuje nam polskiego odpowiednika Kochanków z Księżyca, czy chociażby Scouts Guide to Zombie Apocalypse. Szkoda, bo materiał źródłowy na pewno się znajdzie. Nawet jeżeli nie chcemy kręcić kolejnego filmu wojennego, to historie współczesnych harcerzy z pewnością pozwoliłyby na nakręcenie nie jednego hitu.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Druhu drużynowy, jesteśmy w polskim filmie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s