Lista Schindlera

Wojna jako temat przewodni dla filmu jest bardzo ciekawy. Wszędzie coś się dzieje, są naloty, wybuchy, walka, ale też osobiste dramaty. Wojna wydobywa co najgorsze i co najlepsze z człowieka. Szanse stracenia życia są równie wielkie jak szanse wzbogacenia się. Między innymi o tym mówi Lista Schindlera. Jednak nie tylko.


Główna linia fabularna prowadzi nas przez życie Oscara Schindlera, żądnego zysku dyrektora fabryki naczyń emaliowanych. Początkowo bez wiedzy Schindlera staje się miejscem gdzie mogą zyskać zatrudnienie żydzi, którzy nie mieliby szans nigdzie indziej. Film pokazuje nam przemianę Oscara, z człowieka, który początkowo przyjmuje żydów do pracy ponieważ są tańsi niż Polacy, w człowieka który żałuje, że nie sprzedał samochodu, bo tak mógłby uratować kolejne dziesięć osób.
Jednak historia Schindlera jest niejako przykrywką aby ukazać życie w wojennym Krakowie. Widzimy z jednej strony skrawki wspaniałego życia niemieckich oficjeli, wystawne przyjęcia, a z drugiej życie w krakowskim getcie, to jak ludzie radzą sobie z codziennością w zatłoczonych mieszkaniach, brakiem nadziei że kiedyś będzie lepiej, czy życie w obozie pracy w Płaszowie, którego komendant może w każdej chwili zabić kogo chce, a do baraków dochodzą historie o tym co dzieje się w Auschwitz. Ten kontrast podkreśla tragedię mieszkańców getta i pokazuje w prosty sposób niesprawiedliwość wojny.
Zakończenie może przez niektórych zostać odebrane jako próbę umniejszenia wagi prawdziwych wydarzeń i grę na emocjach, jednak moim zdaniem pokazuje to, że wszędzie można znaleźć nadzieję, a jedna osoba potrafi odmienić życie wielu.
Decyzja aby film był czarno-biały sprawia, że czujemy, że jest to przeszłość. Jedynymi kolorowymi akcentami są płomienie szabasowych świeć, oraz czerwony płaszczyk dziewczynki z getta.Takie akcenty podkreślają wagę wydarzeń. Moment w którym Schindler zmienia swoje nastawienie względem żydów, oraz chwila w której żydzi czują, że w fabryce mogą czuć się bezpiecznie są chyba najważniejszymi fragmentami i film to podkreśla.
Film przez swoją tematykę nie jest najłatwiejszym filmem do oglądania, jednak na pewno ważnym i potrzebnym. Jest niejako zapisem tamtych wydarzeń, starającym się wiernie odtworzyć realia historyczne.

Wpis jest częścią akcji #52najlepszych, czyli próby obejrzenia 52 najlepszych filmów według Internet Movie Database. Pełna lista znajduje się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s