Wszyscy kochają Sherlocka

Sherlock Holmes przez nie jednego aktora był grany. Jest milionset adaptacji  przygód tego wielkiego detektywa w kinie, teatrze i telewizji. Ostatnio jednak największą popularność (przynajmniej na Tumblr) ma Sherlock z serialu BBC. Mimo długich przerw między kolejnymi seriami Sherlock wciąż podbija coraz to kolejne serca i nikt nie może doczekać się kolejnego odcinka. Co stoi za taką popularnością serialu?

Być może to sposób w jaki jest zrealizowany? Dzięki krótszym, bo trzyodcinkowym, seriom i długim czasie między nimi każdy etap przygotowania serialu od pisania scenariusza po postprodukcje może być przeprowadzony z wielką starannością. Przecież każdy odcinek to półtora godzinny film!

Przerwa wpływa też na fanów, którzy mają wiele czasu, żeby „rozebrać” odcinek na części pierwsze, dzielić się rażeniami, pisać więcej dłuższych fanfictionów i wynajdywać coraz to nowsze teorie spiskowe (jak między sezonami dwa i trzy). To wymusza na BBC taką szczegółowość w przygotowaniu serialu. Z drugiej strony jednak może też zaszkodzić. W trakcie hiantusu oczekiwania rosną strasznie wysoko i nie zawsze można je spełnić. Lub teorie są tak różnie i tak szalone, że jakiekolwiek rozwiązanie w serialu nie będzie w stanie tego przebić i przez to np. ciągle nie wiemy, jak Sherlock przeżył upadek.

Może za popularnością serialu stoi obsada? Przed seialem niewiele osób w Polsce znało Benedicta Cumberbatcha, Martina Freemana czy Andrew Scotta. Jednak teraz to nazwisko o ciągle rosnącej popularności na całym świecie. I nie jest to wcale przypadek. Sherlock Benedicta idealnie pasuje do świata przedstawionego. Cumberbatch stworzył Holmesa bardzo antysocjalnego, lecz dającego się lubić. Jest ironiczny, błyskotliwy i tworzy wspaniały duet z Watsonem Matrina Freemana. Nie sposób zaprzeczyć przyjaźni rodzącej się między dedektywem i jego kronikarzem.
Watson też jest ciekawą postacią. Jest niezwykłym człowiekiem, weteranem wojennym, jednak jest również bardzo skromny, uprzejmy. Zna się na ludziach prawie tak dobrze jak Sherlock na pracy dedektywa, co daje idealny duo i duże pole do popisu scenażystom i twórcom fanfictionów.
Reszta obsady z Andew Scottem i Rupertem Gravesem nie odbiega poziomem od nich. Moriarty jest wspaniałym przeciwnikiem dla Sherlocka, Lestrad i nie jego rejon pokazuje, że wystarczy znać odpowiednich ludzi,  Scotland Yard stanowi bardzo ciekawe tło dla działań Sherlocka a pani Hudson jest właścicielką domu o jakiej marzymy.

I najmniejszą wagę w tym wszystkim przywiązujemy do zagadek, które stanowią bardziej tło do ukazania postaci i ich działań, niż same w sobie być główną osią napędową. Bo Sherlock to nie jest serial o pracy dedektywa, tylko o człwieku, który jest dedektywem. I bardzo dobrze.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Wszyscy kochają Sherlocka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s