W obronie nowej trylogii

18 grudnia. To już tak niedługo. I tak dużo jeszcze czasu. Więc powtórka poprzednich epizodów Gwiezdnych Wojen jest w pełni uzasadniona, co nie?
Ale w tym momencie wchodzi #problem_pierwszego_świata. Jak oglądać? I-III? IV-VI? Chronologicznie, czy według daty wydania?


Większość fanów powie, że jak zostały wydane. I ja się z tym jak najbardziej zgadzam. Bo dzięki temu, zwłaszcza oglądając po raz pierwszy,
1. wchodzimy w ten świat, „nie wiedząc nic”.
2. dowiadujemy się o Mocy podobnie jak bohaterowie, na początku jawi się ona jako tajemnicza potęga spajająca Wszechświat, a nie wytwór mikroskopijnych żyjątek.
Jednak stwierdziłam, że pójdę niestandardową drogą. Czyli nowy odcinek, później „odpowiadający mu” stary.
I tak obejrzałam Mroczne Widmo i Nową Nadzieję.

Chyba o wspaniałości tych filmów nie trzeba nikogo przekonywać…
Ale, że co? Nowa trylogia nie jest wspaniała? Mówią, że szmira?
Większość narzeka na kiepskie efekty komputerowe, Jar Jara, młodego Anakina, Jar Jara, sceny w senacie, Jar Jara, zrobotyzowany głos Natalie Portman.
Fani pamiętający czasy przed prequelami lubią na nie narzekać. Ja nie pamiętam tych czasów i dlatego spróbuję obronić, chodź trochę, (jeszcze) najnowsze filmy z serii.

1. CGI

Nie twierdzę, że wszystko co wygenerowane komputerowo jest ładne, czy też jest potrzeba żeby wszystko było tworzone w komputerze. Efekty Gwiezdnych Wojen nie starzeją się ładnie. Ale też nie wszystko może być dinozaurami z Jurassic Parku. To by było zbyt piękne. Jednak dzięki zastosowaniu komputerów mieliśmy możliwość ujrzenia walk na Miecze Świetlne, planety, na której hodowane były klony, Jar Jara… No, może z tym ostatnim przesadziłam, ale Lucas dzięki połączeniu części realnych i komputerowych dał nam świat wypełniony planetami, kosmitami, scenami akcji. Podobno w całym pierwszym epizodzie jest tylko jedna scena bez dodanych efektów specjalnych. Ujęcie gazu wpływającego do pomieszczenia w którym znajdują się Obi-Wan i Qui Gong. Może byłoby możliwe stworzenie takiego filmu z mniejszym udziałem komputerów, ale podejrzewam, że wtedy to nie byłyby Gwiezdne Wojny jakie znamy.

2. Sceny w senacie

Ludzie którzy narzekają na te sceny mówiąc, że są nudne i dziwne, nie pamiętają chyba scen z Federacją Handlową, czy… scen w senacie z  Starej trylogii. Hej, gdy Padme wnosi o wotum nieufności nawet rasa E.T. jest oburzona. I nie zapominajmy, że w Senacie odbywa się jedna z najlepszych walk.

3. Jar Jar Binks

To chyba największy zarzut jaki ludzie mają względem nowej trylogii. Jar Jar jest irytujący, ciamajdowaty, głuokowaty. Można nawet powiedzieć, że jest odpowiedzialny za Gwiezdne Wojny. Ale gdyby spojrzeć z innej strony to Binks jest odpowiedzialny za pojednanie Naboo i Gungan. Pamiętajmy też, że to postać stworzona dla dzieci. W prawdzie to nie powinno wpływać na jakość, ale odbiór postaci jest inna gdy jest się dzieckiem, inaczej gdy jest się dorosłym.

Zapominamy też, że prequele musiały stawić czoła bardzo wygórowanym oczekiwaniom. Całe pokolenie wychowane na Gwiezdnych Wojnach oczekiwało nie wiadomo czego. Ale nie tylko przemysł filmowy się zmienił, ale również oglądający. Star Wars niosło bardzo silny ładunek emocjonalny, i ciągle niesie. Ale stara się pozyskać nowych młodszych widzów. To właśnie temu służą efekty specjalne, nowi bohaterowie.
Dzięki prequelom mamy szansę dowiedzieć się więcej o zakonie Jedi, o Wojnach Klonów, poznaliśmy przeszłość Dartha Vadera.

Lukas nową trylogię nakręcil najlepiej jak mógł. Wykorzystał nowe technologie, których nie było w czasie kręcenia starszych części. Pewnie gdyby były Lucas to by wykorzystał. I widać to po nowych wydaniach starej trylogii.

Tak więc nie ma co narzekać, tylko brać i patrzeć. I cieszych się na zbliżającą VII część.

Reklamy
Zamieszczone w film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s